Waloryzacja pobieranych wypłat już wkrótce. Oczywiście dotyczy również świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych?
– Tak, oczywiście – zapewnia EWA JĘCZMYK, rzeczniczka częstochowskiego Oddziału ZUS. – Wszystkie emerytury, renty i inne świadczenia z ubezpieczeń społecznych od marca będą wyższe. Waloryzacja, jak co roku, przeprowadzana jest od 1 marca. Wskaźnik waloryzacji, od którego uzależniona jest podwyżka, uwzględnia, oprócz średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, również co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Zwiększenie tego wskaźnika podlega co roku negocjacjom w Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych. W razie nieuzgodnienia zwiększenia wskaźnika na forum Komisji jego wysokość określana jest rozporządzeniem Rady Ministrów.
O ile wzrosną w tym roku emerytury i renty?
– Świadczenia podwyższą się o wskaźnik ogłoszony przez ministra pracy i polityki społecznej. W tym roku wynosi on 4,62 proc.
Czy waloryzacja obejmuje wszystkie świadczenia?
– Waloryzacja dotyczy świadczeń przyznanych do końca lutego 2010 roku. Podwyżka obejmuje więc wszystkie świadczenia wypłacane przez ZUS: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz dodatki do tych świadczeń, na przykład dodatek pielęgnacyjny czy dla sierot zupełnych. Zwaloryzowane zostaną także świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renta socjalna oraz inne świadczenia pieniężne przysługujące na podstawie odrębnych przepisów osobom deportowanym do pracy przymusowej i osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR.
Jakie formalności w związku z otrzymaną podwyżką powinni załatwić świadczeniobiorcy?
– Nic nie muszą załatwiać, składać wniosków itp. W terminie wypłaty świadczenia każdy zainteresowany otrzyma decyzję waloryzacyjną. Zawarta w niej będzie informacja o wskaźniku waloryzacji, według którego podwyższono dane świadczenie. Dokument ten jest wydawany z urzędu.
Można więc spokojnie czekać na decyzję w domu. Ale przecież może się zdarzyć, że ktoś będzie mieć wątpliwości, chcieć to i owo wyjaśnić, bo nie zgadza się z treścią dokumentu. Co wówczas?
– Od każdej decyzji można się odwołać, również od waloryzacyjnej z ZUS.
W jaki terminie zainteresowana osoba powinna wnieść odwołanie?
– W ciągu miesiąca od dnia dostarczenia decyzji. Należy je złożyć w sądzie okręgowym, do wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem organu rentowego, który wydał decyzję.
Oprócz waloryzacji jest też rewaloryzacja. Jaka jest różnica między tymi pojęciami?
– Rewaloryzacja to w systemie emerytalnym przeliczenie całego lub części portfela świadczeń według nowych, jednolitych zasad. Ostatnio z całkowitą rewaloryzacją mieliśmy do czynienia w 1991 roku. Natomiast waloryzacja emerytur i rent to nic innego jak urealnienie wysokości świadczeń, czyli zachowanie ich dotychczasowej siły nabywczej.
Dziękuję za wyjaśnienia.
/sz/
Treść artykułów dostarcza Do nabycia w każdy czwartek. Zapraszamy.