Częstochowskim nauczycielom doradza Anna Maria Wesołowska
Czwarty moduł seminarium Akademia Wychowawcy (22 kwietnia w Regionalnym Ośrodku Doradztwa Nauczycieli WOM w Częstochowie przy al. Jana Pawła II), organizowanego przez Regionalną Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ ‘Solidarność” w Częstochowie miał dla nauczyciel praktyczny wymiar. O roli i sposobie funkcjonowania instytucji wspierających nauczycieli-wychowawców 22 kwietnia br. mówiły autorytety – znana z telewizji sędzia Anna Maria Wesołowska i z KMP w Częstochowie sierżant sztabowy Jarosław Praclewski. Spotkanie prowadziła Dorota Kaczmarek, przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania.
Sędzia Wesołowska podkreślała, że obowiązkiem nauczyciela jest uświadamianie wychowankom zasad określanych w kodeksie karnym. – Uczniowie często nie mają świadomości o odpowiedzialności karnej. Trzeba im mówić konkretnie, co grozi za popełniony czyn. Trzeba też reagować na każdy przejaw przemocy, złego zachowania, których, niestety jest coraz więcej. Do przemocy fizycznej, psychicznej doszła cyberprzemoc czy eurosieroctwo – mówiła sędzia Wesołowska. Jak podkreśliła podstawą wychowawczą są rozmowy. Z uczniem, rodzicami. – Jeśli to nie pomaga, uczeń i rodzice odmawiają współpracy trzeba uciekać się do pomocy psychologa, a nawet sądu rodzinnego. Jednak obok zachowania procedur, sporządzania notatek służbowych potrzebna jest troska i czuwanie nad bezpieczeństwem – akcentowała.
Sędzia Wesołowska wskazała dobry sposób rozwiązywania problemów, który pozwala młodzieży wniknąć w trudne sytuacje i jednocześnie uczy ich prawidłowego osądu. – Skuteczną metodą pracy z trudnymi uczniami są symulacje rozpraw sądowych. Z autopsji wiem, że przynosi to dobre rezultaty. To kapitalna lekcja życia. Uczeń musi sprecyzować problem, uzasadnić akt oskarżenia i obronić go, i wreszcie wydać wyrok. Rozprawa uzmysławia młodzieży, co im faktycznie grozi za dany czyn przestępczy – wyjaśnia sędzia Wesołowska.
ciąg dalszy w gazecie
Treść artykułów dostarcza Do nabycia w każdy czwartek. Zapraszamy.