Grupa urzędników miejskich od lutego br. pracowała nad projektem uchwały o trybie i zasadach prowadzenia konsultacji społecznych w Częstochowie. Teraz tekst trafi pod głosowanie częstochowskiej Rady Miasta
Dlaczego taka uchwała jest niezbędna? – To ukłon w stronę społeczeństwa obywatelskiego. Często poglądy mieszkańców na ważne, priorytetowe zadania są różne, tak było w przypadku budowy linii tramwajowej, czy przebudowy placu Biegańskiego i Alei Najświętszej Marii Panny, dlatego samorząd musi znać te opinie. Potrzebne są jednak ściśle ustalone zasady w jakich sposób konsultacje przeprowadzać, by proces odbywał się sprawnie – mówi Agata Wierny z Wydziału Nadzoru i Administracji Urzędu Miasta Częstochowy.
– Wspólnota lokalna dobrze funkcjonuje wtedy, kiedy dystans między władzą i obywatelami jest jak najmniejszy. Ażeby tak się stało, należy wypracować sposoby i mechanizmy pozwalające tworzyć platformę porozumienia i dzięki temu budować w obywatelu zaufanie do organów i instytucji władzy – wyjaśniła dr Edyta Widawska z Polskiego Instytutu Mediacji i Integracji Społecznej, który wspierał merytorycznie pracowników Urzędu.
Projekt uchwały powstał podczas warsztatów, w których uczestniczyły władze miasta, członkowie Rad Dzielnic i zaproszeni goście. Poszczególne paragrafy przygotowywano w oparciu o informacje uzyskane z ankiet wypełnionych przez mieszkańców – za pomocą internetu i poprzez Rady Dzielnic. Od 23 kwietnia do 25 maja do magistratu dotarło ich blisko 1300 – ważnych 1249. – Uchwała ma między innymi ustalić zasady dróg dotarcia do mieszkańców, określić przypadki, w których byłyby przeprowadzane i kto może się o nie ubiegać, a kto podjąć decyzję – wyjaśnia Agata Wierny.
Pierwszym etapem budowy projektu było stworzenie platformy internetowej. Serwis stworzyła Marta Teper, pracownik Wydziału Kultury i Promocji.
W drugim wyszkolono 120 osób, głównie przedstawicieli Rad Dzielnic, magistratu i Młodzieżowej Rady Miasta.
ciąg dalszy w gazecie
Treść artykułów dostarcza Do nabycia w każdy czwartek. Zapraszamy.